Питання та відповіді

Обстеження на магнітно-резонансному томографі – що це за обстеження?

Високоточна діагностична процедура, за допомогою якої лікар має змогу діагностувати початкові прояви патологічного процесу в організмі людини. Крім того, МРТ дає повне уявлення про патологічний процес: його розташування, розміри, поширення і навіть походження. Патологічний процес у центральній нервовій системі може мати запальний характер, демієлінізуючий (склеротичні вогнища), а також бути наслідком травми, судинної вади чи пухлини. Про точність методу свідчить те, що з його допомогою можна виявити навіть найменші осередки патології величиною до 1 мм.
Для обстеження людину поміщають у спеціальний пристрій, в якому створюється постійне магнітне поле. Від сили магнітного поля залежить точність методу. Для точнішого обстеження і діагностування вогнищ, які потребують підсилення патологічних об’єктів, хворому внутрішньовенно вводять контрастну речовину. Вона посилює діагностичну точність томографа і дає змогу побачити найдрібніші вогнища. 

Які обстеження проводяться на магнітно-резонансному томографі?

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) застосовується для обстеження центральної нервової системи, зокрема головного чи спинного мозку, і виявлення в нервовій тканині вогнищ судинного, склеротичного, інфекційного походження, опорно-рухового апарату, м’яких тканин, залоз внутрішньої секреції, органів жіночого та чоловічого тазу.

Яка потрібна підготовка до обстеження на МРТ?

Підготовка до МР-обстеження зазвичай не потрібна. Якщо ви обстежуєте головний чи спинний мозок, шийний, грудний чи поперековій відділи хребта, м’які тканини чи великі суглоби – можете вживати їжу, напої та лікарські препарати.

Чому в різних містах різні ціни на МРТ?

Цінова різниця не пов’язана з якістю, безпекою процедури чи кваліфікацією лікаря. На вартість обстеження впливають наступні фактори: а) технічні можливості апарату, час випуску томографу, час експлуатації та інше; б) місцезнаходження медичного центру (різниця орендної плати в центрі та на периферії міста); в) можливість отримання додаткових консультацій в тому чи іншому медичному центрі.

Чим відрізняється комп’ютерна томографія (КТ) від магнітно-резонансної томографії (МРТ)?

Для отримання зображення за допомогою комп’ютерного томографа використовуються рентгенівські промені. Комп’ютерний томограф представляє собою спеціальну рентгенівську установку, яка обертається навколо тіла пацієнта й робить серію знімків під різними кутами. Зображення обробляються комп’ютером. Для отримання зображення за допомогою магнітно-резонансного томографа не використовується рентгенівське випромінювання. Пацієнта розміщують в сильному магнітному полі. Це приводить до того, що всі атоми водню в тілі пацієнта шикуються паралельно направленню магнітного поля. Апарат посилає електрочастотний сигнал, напрямок якого перпендикулярний основному магнітному полю. Атоми водню, що мають однакову з сигналом частоту, «збуджуються» й генерують свій сигнал, якій уловлюється детектором. Різні види тканин (кістки, м’язи, судини та ін.) мають різну кількість атомів водню через що вони генерують сигнал з різними характеристиками. Томограф приймає та розшифровує ці сигнали, дешифрує їх і будує зображення.

Які органи людського організму краще видно при обстеженні на КТ і які – при обстеженні на МРТ

Якщо подивитись на звичайний рентгенівський знімок, то навіть особа без медичної освіти побачить на ньому різні кістки. КТ, якій використовує рентгенівські промені, також краще «бачить» кісткові структури. Тому КТ ідеально підходить для діагностування кісткових пошкоджень і травм. Також на КТ добре видно нещодавню кровотечу, тому КТ використовують при дослідження хворих з травмами голови, грудної клітки, черевної та тазової порожнин, а також інсультів на ранній стадії. Використання контрастної речовини дозволяє отримати якісне зображення судин, нирок та кишок на КТ. На МРТ видно зображення м’яких тканин (хрящі, м’язи, зв’язки, мозок та ін.). Тому МРТ, наприклад, показана при підозрі на розрив зв’язок та для виключення гриж між хребцевих дисків. Дуже широко МРТ використовується в нейрохірургії та неврології (старі травми головного мозку, інсульти в пізній стадії, підозри на пухлини спинного та головного мозку).

Які показання до обстеження на магнітно-резонансному томографі

Показань для застосування на МРТ існує дуже багато. Наприклад, МРТ головного мозку призначають, якщо є перші ознаки внутрішньочерепної гіпертензії, частий головний біль, що з часом посилюється, підозра на менінгіт, мозочкові розлади, осередково-неврологічні симптоми (двоїння в очах, обмеження гостроти зору) у поєднанні з головним болем. 
Скутість у ногах під час ходіння, порушення функції тазових органів, біль невідомого походження в попереку чи грудному відділі хребта - показання для проведення МРТ спинного мозку.
Призначають МРТ лише після детального неврологічного огляду у лікаря-невропатолога зазвичай для уточнення діагнозу або якщо у хворого з'являються певні симптоми, які лікарю тяжко пояснити.

Які протипоказання до обстеження на магнітно-резонансному томографі

Для проведення магнітно-резонансної томографії (МРТ) людину вміщують у спеціально створене магнітне поле. Якщо змінювати місце положення ділянки резонансу, можна просканувати весь організм. Штучні металічні предмети, які можуть намагнічуватися, в тому числі кардіостимулятори, при проведенні МРТ деформують зображення і шкодять об'єктивній оцінці змін при патологічних процесах, а іноді порушують функцію серця. У таких випадках МРТ-дослідження замінюють на комп'ютерну томографію, за якої застосовується пошарове рентгенологічне опромінення відповідної ділянки тіла людини.

Що означає «абсолютні протипоказання» при проведення МРТ

 • наявність металевих об`єктів в організмі.
 • наявність електрокардіостимулятора.
 • гіпсові пов`язки з металевими конструкціями.
 • перманентний макіяж в зоні обстеження.
 • перші три місяці вагітності.
 • імплантати внутрішнього вуха.
 • стимулятори росту кіток або нейростимулятори.

В яких випадках МРТ замінюють на комп’ютерну томографію?

У випадах наявності у пацієнта абсолютних та відносних протипоказань до обстеження на магнітно-резонансному томографі.

Скільки триває процедура обстеження на МР-томографі?

Зазвичай обстеження однієї анатомічної ділянки людського організму на магнітно-резонансному томографі триває від 15 до 45 хвилин.

Коли і при яких захворюваннях доцільно проводити комп’ютерну томографію органів черевної порожнини?

 • при гострих та хронічних патологічних процесах печінки, біліарної системи, підшлункової залози, селезінки.
 • при підозрі на доброякісні чи злоякісні, первинні чи вторинні утворення печінки та біліарної системи, підшлункової залози, селезінки.
 • при травматичному ураженні печінки та біліарної системи, підшлункової залози, селезінки.
 • при підозрі на аномалію розвитку органів черевної порожнини.
 • при наявності клінічної картини механічної жовтяниці.
 • при гепатомегалії, спленомегалії, збільшенні відділів підшлункової залози неясного походження.
 • для оцінки стану регіональних лімфатичних вузлів.
 • при підозрі на патологічні зміни аорти та інших судин черевної порожнини.
 • для оцінки динаміки ефективності лікування органів черевної порожнини.

Чому вагітним жінкам заборонено проводити МРТ в перший триместр вагітності?

МР-обстеження може викликати деяке підвищення температури тіла, тому дане обстеження не рекомендують робити в перші 3 місяці вагітності. У другому та третьому триместрі (з 3-го по 9-й місяці вагітності) МРТ є безпечним обстеженням для вагітних, хоча якщо є можливість зробити його після вагітності, чекають її кінця.